Groty Mechowskie
Impreza plenerowa w KieĹpinie 22 kwietnia 2007
Jesienne i zimowe wieczory sprzyjają wspomnieniom z minionego okresu. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na pewna osobliwość znajdującą się na Ziemi kaszubskiej.Zapraszam na króciutką relację;
Mechowo - Groty Mechowskie
Na skraju Puszczy Darżlubskiej, około 10 km. na zachód od Pucka położona jest ciekawa kaszubska wioska, która zwie się Mechowo.
Niezwykłą osobliwością Mechowa jest rzadko spotykana w tej części Polski, a nawet Europy jaskinia, ponieważ na nizinach bywają raczej rzadko. Jaskinia, bo wbrew nazwie jest tylko jedna, a powstała w piaskach polodowcowych scementowanych węglanem wapnia, wymywanym z wyżej położonych warstw gliny zwałowej.
W słabiej spojonych partiach pod wpływem działania wody zostały ukształtowane korytarze i komory. Tam gdzie materiał był silniej zespojony, powstały słupy piaskowcowe podtrzymujące sklepienie. Korytarze jaskiniowe mają przeciętną wysokość od 1 - 1,2 m. choć zdarzają się tez trochę wyższe punkty. Np. przy wyjściu/wejściu wysokość groty wynosi około 1,7m.
Łączna długość korytarzy w/g różnych źródeł podawana jest od 30 nawet do 60 m. Jednak do zwiedzania, ze względów bezpieczeństwa udostępniony jest tylko mały fragment groty i trwa kilka minut.
Oprócz groty w Mechowie można zobzczyć ciekawy okaz Cyprysika Lawsona, który stanowi pomnik przyrody oraz kościół i farmę Strusi.
Po drodze pomiędzy Darżlubiem i Mechowem warto zobaczyć rezerwat "Darżlubskie Buki".
Więcej na: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/2012/12/mechowo-groty-mechowskie.html
I fajna cena była, gdy kilka lat temu odwiedzałem groty. Podejrzewam, że teraz to też nie majątek.
Znam, niestety tylko ze słyszenia i zdjęć kolegi. Interesująca dziura, zimą też musi być tam ciekawie jak te filary pokryje lód albo nawiany śnieg.
Znam, niestety tylko ze słyszenia i zdjęć kolegi. Interesująca dziura, zimą też musi być tam ciekawie jak te filary pokryje lód albo nawiany śnieg.
Piotrek napisał: