ďťż

Ciemiężyca czarna

Impreza plenerowa w Kiełpinie 22 kwietnia 2007

Robię pracę badawczą, do której potrzebuje tej właśnie rośliny. Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek informacje, gdzie mogłabym ją znaleźć


W Beskidach? Nie sądzę, to roślina ciepłolubna rosnąca na glebach bogatych w wapń. W Bieszczadach nie występuje. Poszukałabym jej na Lubelszczyźnie. U nas są łany ciemiężycy białej.
Zdaje się, że na Ponidziu wystepuje.
to co udało mi się znaleźć , może się przyda ...

cyt: " Zasięg ciemiężycy czarnej w Polsce obejmuje Wołyń Zachodni, Roztocze i Wyżynę Lubelską. Stanowiska tego gatunku, niektóre podane jeszcze w XIX w., koncentrowały się na wschód od doliny Wieprza w okolicach Chełma, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego, koło miejscowości: Dubienka, Chełm, Okszów, Teresin, Bogdanówka Stara, Putnowice Dolne, Kumów Majoracki, Hrubieszów, Kąty, Kosobudy, Wólka Wieprzecka, Wychody, Udrycze, Sitno, Łabunie, Komarów, Tomaszów Lubelski, Tyszowce i Jarczów. Występowanie rośliny w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej (okolice Lublina i Motycza Leśnego) jest wątpliwe, podobnie jak stanowiska na Wyżynie Małopolskiej. Większość z podawanych stanowisk ma walor historyczny. Obecnie ciemiężyca czarna występuje jedynie w rezerwacie Łabunie koło Zamościa i w Kolonii Teresin koło Białopola."


Dziekuje bardzo za wszystkie informacje
Potwierdzam. Ciemiężyca czarna to najlepiej szukać na lubelszczyźnie w okolicach Tomaszowa Lubelskiego.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nasza-bajka.htw.pl
  • Copyright (c) 2009 Impreza plenerowa w Kiełpinie 22 kwietnia 2007 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.