Kaleń
Impreza plenerowa w KieĹpinie 22 kwietnia 2007
Czami jadąc gdzieś przypadkiem można zahaczyć o jakąś fajną miejscowość. Kaleń leży w bogatym zagłębiu owocowym pomiędzy Rawa a Grójcem.Kaleń - pałac
Jadąc DK nr. 8 od Piotrkowa do Warszawy, w Rawie Mazowieckiej skręcamy w kierunku Białej Rawskiej, by po ok. 7 km. dojechać do bogatej wioski, gdzie po lewej stronie, wzdłuż pięknego, metalowego płotu wita nas okazała brama, przez którą wjeżdżamy na rozległy dziedziniec, stanowiący cześć starego zabytkowego parku. Jesteśmy w Kaleniu tuż przed samym pałacem.
Historia
Pałac został wybudowany w latach 1840- 45 dla Seweryna Jańskiego- kasjera Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Fundator pałacu wszedł w posiadanie miejscowego majątku poprzez kupno od spadkobierców Michała Chełkowskiego. Do zakończenia II Wojny Światowej pałac wiele razy zmieniał właścicieli. Po 1945 roku przeszedł w posiadanie miejscowego PGR- u , który szybko doprowadził do jego dewastacji. W czasie tym główenie użytkowany był jako mieszkania prywatne. Kilkakrotnie rozpoczynano i przerywano jego odbudowę i adaptację na nowe potrzeby. Ostatecznie pałac odrestaurowano w roku 1992. Przez jakiś czas właścicielem pałacu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W latach 90 tych zabytek należał już do gminy.
Opis
Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąty, o regularnej bryle, z dwukondygnacyjną, okrągłą wieżą zlokalizowaną przy narożniku północno- zachodnim. Wieża przekryta daszkiem stożkowym ze szpicem. Pałac parterowy, z wysokimi suterenami, z piętrową częścią środkową oraz mieszkalnym poddaszem przekrytym czterospadowym dachem o połaciach pobitych blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiową, piętrową częścią środkową poprzedzaną czterokolumnowym, monumentalnym portykiem jońskim wieńczonym trójkątnym szczytem. Pod portykiem na wysokości piętra zlokalizowano balkonik. W szczycie umieszczono okno w formie łuku odcinkowego. Elewacja rozczłonkowana przez piastry jońskie, na osiach półokrągłe płyciny a w nich otwory okienne dekorowane zwornikami. Całość elewacji wieńczona drewnianą attyką w formie tralkowej balustrady, z filarami i wazonami. Od południa i zachodu umieszczono półokrągłe. ryzality. Elewacje boczne 5 osiowe z 3 osiowymi częściami piętrowymi umieszczonymi centralnie, wieńczonymi trójkątnymi szczytami. Układ wnętrz trzytraktowy z sienią i salonem na osi. W sieni zlokalizowano schody prowadzące na piętro. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu.
Park
Pozostałości parku krajobrazowego z 1912 r. skomponowanego według projektu Stefana Celichowskiego.
[polskie zabytki]
Więcej: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/2013/01/kalen-paac.html